מזון כשר ומזון טרף כגורם קדושה | הרב עזריאל יונה

פרשת שמיני כוללת בתוכה את אחת הפרשיות המעשיות ביותר, המשפיעות על חיינו ברמה היומיומית, 365 ימים בשנה, שבעה ימים בשבוע, 24 שעות ביממה – המזון אותו אנו אוכלים. זו הסיבה כנראה, שהקדוש ברוך הוא פונה גם אל משה וגם אל אהרן [ולא מסתפק באמירה למשה בלבד כמו רוב המצוות האחרות] ואומר להם: 
 
וידבר ה' אל משה ואל אהרן לאמר אליהם: דברו אל בני ישראל לאמר, זאת החיה אשר תאכלו מכל הבהמה אשר על הארץ... 
 
גם אם לא ניכנס לרובד המיסטי של איסור אכילת הבהמות והחיות הטמאות, כבר ניתן לקבוע כי קיים קשר ישיר ומובהק בין אכילת מזון כשר, לקדושת האדם הישראלי. בחומש שמות נאמר
 
ואנשי קדש תהיון לי, ובשר בשדה טריפה לא תאכלו – לכלב תשליכון אותו
 
מה ענינה של הקדושה המוזכרת בתחילת הפסוק להשלכת הטריפה לכלב? אין זאת כי אם התניה גלויה: אילו חפצים אתם להיות אנשי קדש, אינכם יכולים לאכול דבר מאכל הפוגע באותה קדושה המפעמת בכם. 
 
הרציונאל העומד מאחורי הוראה זו הוא כי האכילה בכלל, היא דבר גשמי, בהמי, חייתי. אכילת כל בהמה וכל חיה על פי שיקולים גופניים גרידא מוכיחה כי האדם אינו אלא עוד סוג של בעל חי הבוחר את מזונו על פי קריטריוניים הישרדותיים, או הנאתיים. 
 
האדם הנעלה לעומת זאת, המיוחד, הקדוש, הופך את האכילה למעשה מוסרי, ששיקולי הבחירה בסוג המאכל אינם פונקציה של הישרדות, הנאה, או כל רגש חומרי אחר. 
 
כיצד עושים זאת? איך הופכים את האכילה לפעולה נאצלת שאינה תלויית דחף אבולוציוני חייתי? על כך אומרת התורה כי יש להימנע מאכילת בהמות או חיות שבתכונותיהם מבטאות את היפך הקדושה, היפך הרוחניות. כאמור, אין כאן המקום לדון ברובד הנסתר של תכונת הבהמות הטמאות והאנטיתזה שלהם ל'קדושה' אך בה בעת ברור כי התכונות השליליות הללו פוגמות באותה קדושה אליה שואף כל איש ישראל.
 
התכונות השליליות הללו צריך לומר, אינן הופכות את הבהמה או את החיה ליצור שלילי כמובן. יש כאן אמירה סובייקטיבית לגמרי שלאדם קדוש אין יכולת להכיל בהמה או חיה או כל חי אחר עם תכונות המהוות ניגוד גמור לקדושה. אדם שאיננו קדוש, רשאי בהחלט ליהנות מן הבהמה כמו כל יצור אחר. זו הסיבה שהתורה מדגישה כי החיות והבהמות הללו טמאות רק ביחס לסובייקט
 
אך את זה לא תאכלו... טמא הוא לכם
 
כלומר איננו טמא אובייקטיבית. טמא הוא למבקש לשאוף לקדושה. הלכה נוספת היוצאת מכאן היא שבהמה או חיה טהורים שהמליטו וולד הנדמה כחיה טמאה [וכגון שאין בו סימני טהרה] - הוולד לא נפסל באכילה לפי שכלל בידינו 
 
היוצא מן הטמא טמא, היוצא מן הטהור טהור  
 
כלומר, אין הסימנים מהווים פרמטר לטומאה אובייקטיבית של המאכל, אלא הם מגלים על אותן תכונות המהוות את אותו ניגוד לקדושה. מאחר שהוולד הגיע מאם בעלת תכונות טהורות שוב לא מעלים ולא מורידים בעינינו כל סימנים חיצוניים אחרים. 
 
על פי הרש"ר הירש. 
{jcomments off}

חברותא

פרשת השבוע: דברים, בין המצרים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו