כשיהודי פטור ממצוה | הרב עזריאל יונה

ויהיה אנשים אשר היו טמאים לנפש אדם, ולא יכלו לעשות הפסח ביום ההוא... ויאמרו.. למה ניגרע לבלתי הקריב את קרבן ה' במועדו בתוך בני ישראל.

ובמדרש: "מגיד שהיו בני אדם כשרים, וצדיקים, וחרדים מן המצוות".

 

לכאורה יפלא, על סמך מה אמרו כי נגרע חלקם? הלא פטורים היו, עוסקי במצוות ארונו של יוסף, האם לאלו יקרא 'יגרע' חלקם?

ללמדך שיותר משניכרת גדולתו ומעלתו של אדם בשעת עשייתו את המצווה, ניכר הוא בשעת פטירתו מן המצווה.

 

בהקשר לכך מביא הרב אזרחי את דברי הגמרא במסכת עבודה זרה:

לעתיד לבא יבואו הגויים בטענה לקדוש ברוך הוא: איננו שונים מישראל, להם נתת מצוות לנו לא נתת. תנה לנו מצווה ונעשנה. נותן להם הקב"ה את מצוות הסוכה והם מקימים במהירות סוכות. אז מקדיר עליהם ה' חמה, והם יוצאים ובועטים בסוכה. מקשה הגמרא: והלא הם 'מצטערים' מהשמש, וכלל בידינו הוא ש'מצטער פטור מן הסוכה'? מיישבת הגמרא: נכון אמנם שהם פטורים מלשבת בסוכה אך מדוע הם 'בועטים' בה?

 

הגוי, גם כאשר ירוץ לקיים את המצווה עדיין יש מקום פנוי בליבו, לשמוח על כך שהוא פטור מן המצווה.

 

היהודי גם כאשר הוא פטור מן המצווה ולא עוד, אלא אף בשעה שהוא לא יכול לקיים את המצווה [ואף יקרא הדיוט אם יקיימנה, כמו בסוכות כאשר יורד גשם], הוא ממש מלא פחדים מאותה שעה שלא תעלה המצווה בידו.

 

זהו שאמר הנביא ישעיהו: "אל זה אביט אל עני ונכה רוח, וחרד על דברי".

 

משום שחרד על דברי  הוא יקר מציאות, וחרד על דברי הוא אך זה אשר מלא חרדות הוא, הלמאי אינו בר מזל של אותם המסוגלים לקיים מצוות, בכל  עת ובכל שעה.

 

כשבאים אותם אנשים כשכאב בעיניהם אל משה רבנו ושואלים: למה ניגרע? היתכן, אין בידינו לקיים את הפסח, אך הדבר מעולם לא קרה לנו, יש לנו הזדמנות לעשות מצווה ואנו נחמיץ אותה? למה ניגרע?

 

או אז קובע המדרש: מלמד שהיו בני אדם כשרים וחסידים וחרדים על המצוות.

 

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן

פורים

לפרשת השבוע: ויקרא

לרפואתו של שלום בן שרה

הקדישו את הלימוד לרפואתו של שלום בן שרה
 

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו