תכניותיו המקוריות של בלעם | הרב עזריאל יונה

"ויאמר אלקים אל בלעם לא תלך עמהם, לא תאר את העם כי ברוך הוא וגו'.

ויבא אלקים אל בלעם לילה ויאמר לו: אם לקרא לך באו האנשים, קום לך אתם ואך את הדברים אשר אדבר אליך אותו תעשה" [במדבר כב].

"אמר רבי אלעזר מן התורה ומן הנביאים ומן הכתובים, בדרך שאדם רוצה לילך בה מוליכין אותו. מן התורה דכתיב לא תלך עמהם, וכתיב שם קום לך אתם [מכות דף י].

מעיר הרב אזרחי: יפלא כלום הוליכו את בלעם באותה דרך שרצה לילך בה. הלא בלעם רצה לקלל לא לברך?

הלא לכאורה הוליכו את בלעם בדרך שלא רצה לילך בה?

אך ברור פשוט הוא הדבר כי בלעם נשאר מקלל במלא רשעותו, תוקף טומאתו וחלאת זוהמתו.

בלעם אמנם קלל, אלא שהקב"ה הפך את המהות של הקללה לברכה.

לבלעם זה לא נוגע. בלעם נשאר מקלל, במלא מובן המשמעות של עוצמת רשעותו.

אבל מעיר הרב, הלא מפורש אמר בלעם כי "הדבר אשר ישים אלקים בפי אותו אדבר... לא אוכל לעבור את פי ה' אלקי לעשות קטנה או גדולה"?

צא ולמד אמנם כן בלעם אמנם לא המרה את פי השם, אבל המרה והמרה את רצון השם.

בלעם אמנם יודע כי לא יוכל להמרות פי השם, אבל היה רוצה שלא יהיה כן. רוצנו היה בלעם כי בידו יהיה להמרות.

אמנם "לא אוכל", אבל חבל, מתוך אנחה...

בלעם נשאר עם ה"רוצה" שלו וה"רוצה" שלו היה לקלל.

בלעם הלך לקלל, והליכתו הייתה בסייעתא דשמיא עם "מוליכין אותו".

כי על אף שהקב"ה קבע כי ישראל לא יקוללו אלא יבורכו, אף על פי כן הוליך הקב"ה את בלעם עם כל רצונותיו, עם כל תשוקותיו, עם כל מידותיו.

בלעם הגשים את שאיפותיו, בלעם קלל.

הקב"ה הפך את הקללה לברכה.

מכאן למד רבי אלעזר כי בדרך שאדם רוצה לילך מוליכין אותו, זו הייתה הדרך של בלעם, הרוע הרשע הרצון לקלל אבל הקדוש ברוך הוא הפך את אותו רוע ואת אותו רצון להרע לברכה, כי אהבך ה' אלוקיך.  

חברותא

פרשת השבוע: שלח

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו