לע"נ ישראל מנחם בן בנימין ע"ה

למה משה מתחנן? | אבי קלנר

"ואתחנן אל ה' בעת ההיא לאמור"

 

מבאר רש"י שלשון ואתחנן הכוונה שמשה מבקש מתנת חינם. שאף על פי שיש לצדיקים לתלות ולבקש בעבור מעשיהם הטובים, אין הם מבקשים מאת הבורא אלא מתנת חינם.

 

בגמרא (סוטה י"ד) נשאלה השאלה: מפני מה נתאווה משה ליכנס לארץ ישראל, וכי לאכול מפריה הוא צריך? אלא כך אמר משה, הרבה מצוות נצטוו ישראל ואין מתקיימין אלא בארץ ישראל,אכנס אני לארץ כדי שיתקיימו כולן על ידי. אמר לו הקדוש ברוך הוא כלום אתה מבקש אלא לקבל שכר, מעלה אני עליך כאילו עשיתם.

 

לכאורה לא מובנת שאלת הגמרא: "וכי לאכול מפריה הוא צריך או לשבוע מטובה הוא צריך? מה הכוונה צריך? משה רבינו רוצה לאכול מפריה ולשבוע מטובה ומה הדיוק האם הוא צריך דהיינו זקוק לפירות לשבוע מטובה?

 

חכמינו לימדונו שכל הברכות המוזכרות בתורה שיהיו מנת חלקנו וישיבת ארץ ישראל על שלל פירותיה אוירה המחכים וקדושתה המיוחדת, כל אלה הם כלים שמסייעים בידינו לעבוד את ה' ללא הפרעות וטרדות מתוך תוספת חכמה וקדושה ופרות שנשתבחה בהם ארץ ישראל שיכניסו בנו כוחות ואנרגיה חיובית.

 

משה רבינו במדרגתו הרוחנית הגבוהה יכול להגיע לשלמות אישית רוחנית גם בחוץ לארץ, הוא אינו זקוק לתוספת הקדושה, החכמה והאנרגיה כך להגיע לשלמות ולפיכך שואלת הגמרא מדוע משה צריך לאכול מפריה ולשבוע מטובה? מבארת הגמרא שאמנם כן אך משה רבינו מרגיש שאינו שלם מכיוון שהוא לא קיים את המצוות התלויות בארץ ישראל ולכן הוא מבקש מה' מתנת חינם כרטיס כניסה לארץ ישראל כדי לקיים את המצוות התלויות בארץ.

 

מי כמשה רבינו השליח הנאמן שהעביר לנו את התורה מאת הבורא, יודע להעריך כל מצווה ומצווה ועל אחת כמה וכמה את המצוות הנוהגות רק בארץ ישראל, הארץ הטובה שנתקדשה בקדושה מיוחדת, ולמרות הכל משה רבינו לא משתמש בזכויותיו הרבות וטוען: אני השליח הנאמן שמלמד את כל העם את התורה ופרטי המצוות האם לי לא מגיע להיכנס לארץ ישראל שהיא תכלית המסע מיציאת מצרים ואפ' לא כמנהיג העם אלא כאדם פרטי.

 

משה רבינו מתחנן – מתנת חינם, ובאמת הקדוש ברוך הוא אומר לו: אמנם לא תיכנס לארץ ישראל (חסד הבורא למען כלל ישראל ובפרט לדור המדבר, עיין מאמר "שרשרת הבכי" לבין המצרים)

אך מעלה אני עליך כאילו עשיתם. שלמותך הרוחנית תכלול גם את המצוות התלויות בארץ ישראל.

 

אחים יקרים! אשרינו שזכינו לשבת בארץ ישראל להחכים מאווירה להתקדש בישיבתה ולהתרשם מפירותיה. הבה נלמד ממשה מורנו ורבינו לא לפנות לבורא העולם באופן של "מגיע לי", לא נאמר למה ומדוע והיכן הצדק, אלא נעמוד כבן וכבת בפני אבא ונבקש מאבא האוהב שבשמים תן לנו מתנת חינם.

 

שבת שלום!!

תגובות   

0 #1 יפהמוטי 2009-08-15 19:32
יפה

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן

לפרשת השבוע: ויקרא

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו